Посебни програми

На реализацију ових програма утицаће епидемиолошка ситуација. У случају прекида остваривања непосредног рада са децом или забране окупљања програми се неће реализовати. У плану ових програма се наводе активности које ће се реализовати ако тренутна ситуација то дозволи.

Играоница

Играоница има за циљ да подстиче и развија игру као основни облик изражавања, учења и начина дружења деце. Овај вид програма је намењен деци која нису укључена у систем васпитања и образовања, а реализоваће се у просторима у којима бораве деца из ППП, при основним школама у Латвици, Миросаљцима, Трешњевици, Брекову и Добрачама. На овај начин ће се у различите игровне активности укључити деца узраста од 3 године до поласка у школу, а уједно ће се омогућити и ширење социјалних искустава кроз заједнички боравак са предшколцима. У склопу овог посебног програма обезбедиће се да и деца из села у којима није организован ППП, од стране наше установе, имају могућност да са својим другарима проведу одређено време у систематском раду са васпитачима. Уједно ће се вршити и саветодавни рад са родитељима од стране стручне службе ПУ, а ово ће допринети да родитељи из руралних подручја схвате значај укључивања деце у редовни ППП.

Припреме ће се спровести почетком септембра, а реализација креће одмах након тога и траје до краја маја по утврђеном плану. У складу са епидемиолошком ситуацијом прилагођаваћемо и рад играонице. Дефинисаће се колико дуго могу трајати здравствене потврде имајући у виду да деца не долазе сваки дан.

Специјализовани програм “Плесна почетница”

Плесне активности су примењиве у свим областима васпитно-образовног рада и доприносе целовитом развоју детета

Програм се реализује од октобра 2020. до краја маја 2021.године.

Циљ овог програма је да се деца упознају са различитим видовима плесних активности, да кроз музику и покрет изразе своја осећања. Кроз фолклор деца се упознају са обичајима и народним играма и на тај начин богате своја искуства.Такође овај програм доприноси промовисању рада установе у локалној заједници. У овој радној години је планирано да се на дан завршне манифестације, када је јавни наступ деце на главној улици, одржи низ пропратних активности  драмских, уметничких, креативних радионица и сл.

У септембру се предвиђене припремне активности за реализацију, а то су:

• упознавање свих реализатора са програмом и планом реализације – реализатор руководилац Тима за организацију и реализацију специјализованог програма
  • осмишљавање кореографија – реализатори сви заинтересовани васпитачи
  • договор о пропратним активностима и подела задужења
  • увежбавање кореографија које су саставни део програма- сви реализатори програма.

Реализатори у свим сегментима рада имају подршку и помоћ Тима.