Програми

васпитно образовног рада

ПРОГРАМ НЕГЕ И ВАСПИТНО – ОБРАЗОВНОГ РАДА ЗА УЗРАСТ од 1 – 2,5 године

Mедицинска сестра која реализује програм неге и васпитања  планира и прати резултате свог рада полазећи од програма који је донела установа и од оног дела Општих основа које се односе на јаслени узраст. На ово се адекватним методама чува здравље деце и спречава појава болести. Годишњи план подразумева разраду активности из свих програмских области. Сестре израђују месечне планове рада који обухватају активности из свих области:

• негу деце,
  • социо – емоционалне односе,
  • игру,
  • моторичке активности,
  • сензорно – перцептивне активности,
  • музичко – ритмичке активности,
  • интелектуалне активности,
  • језичке активносзација

Наведени распоред активности се прилагођава деци из млађе и старије јаслене групе, а рад у мешовитој групи је комбинација ова два.

ПРОГРАМ ВАСПИТНО – ОБРАЗОВНОГ РАДА ЗА УЗРАСТ од 2,5 – 5,5 година

Васпитно – образовни рад  у свим васпитним групама реализоваће се по Моделу Б васпитно – образовног рада, а то значи да се и планирање и програмирање заснивају на њему, он је оквир из кога се црпе циљеви и задаци који се реализују кроз активности које су саставни део месечних и седмичних планова. У септембру месецу васпитач сагледава структуру и ниво своје групе и добијени подаци су основ за планирање. Васпитачи имају флексибилност у планирању, садржаје прилагођавају могућностима и интересовањима деце из своје групе, поштује се индивидуализован приступ у раду. . Свако одступање од плана се евидентира уз навођење разлога који су томе допринели.

У Предшколском програму ПУ „Ариље“су разрађени сви програми рада за овај узраст, за три узрастне групе и на почетку радне године васпитачи добијају план за своју групу. У њему су наведени циљеви, задаци за васпитаче и задаци за установу. Циљеви и задаци, и активности су наведени по аспектима развоја:

• физички развој
  • социо – емоционални и духовни развој
  • когнитивни развој
  • развој комуникације и стваралаштва

Основни циљ је целовит развој свих потенцијала детета и напредовање у свим аспектима развоја